دکتر هیلتی
پخش عمده میخ و چاشنی و لوازم یدکی تفنگ میخکوب

10روش برای بازکردن پیچ هرز شده

روش برای بازکردن پیچ هرز شده

پیچ یکی از ساده ترین و کاربردی ترین ابزارآلات در اکثر صنایع به حسب می آید و تاثیر زیادی بر انجام کارهای صنعتی دارد.
گاهی اوقات پیچ به کاررفته در اتصالات به دلایل گوناگون هرزمیشود.حال شاید بپرسید دلیل هرزشدگی پیچ ها چیست؟
در جواب باید به شما بگوییم هرز شدگی پیچ ها به دلایل گوناگونی مانند: درست نبستن پیچ ها، قرار گرفتن در برابر عوامل محیطی یا اکسیداسیون(زنگ زدگی)، استفاده نکردن از پیچ گوشتی مناسب پیچ واستاندارد نبودن پیچ خریداری شده که این عامل مهم ترین علت هرزشدگی پیچ ها می باشد.
سوال دومی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که :پیچ هرز چه مشکلاتی در اتصلات به وجود می آورد؟
در جواب به این سوال باید بگوییم که پیچ هرز مشکلات زیادی از جمله لقی در اتصالات،نشتی در اتصالات و آسیب رسیدگی به اتصالات را ایجاد می کند.پس از مواجه شدن با این شرایط در اولین فرصت اقدام به تعویض پیچ نمایید.
در این مقاله ما ده روش آسان برای بازکردن انواع پیچ های هرز شده را به شما معرفی کرده ایم شما می توانید به راحتی تمامی روش های زیر را بر روی پیچ های هرز امتحان کنید تا بتوانید از پیچ هرز شده خلاص شوید!

 

 

10 روش آسان برای باز کردن پیچ هرز شده

روش اول: بازکردن پیچ هرزشده به کمک کش پول
بازکردن پیچ هرزشده با استفاده از کش پول یکی از آسان ترین روش ها برای خلاص شدن از شر پیچ های هرز می باشد.برای امتحان کردن این روش ساده: 1- ابتدا کش پول را دور سطح کش بپرخانید.
2- سپس همزمان که کش را به سمت بالا می کشید، پیچ گوشتی را در جهت باز کردن پیچ بچرخانید تا پیچ زنگ زده از جای خود خارج شود.

روش دوم: بازکردن پیچ هرز شده به کمک چسب مایع
اگر شیار بالای سطح پیچ گشاد شده اشت می توانید پیچ گوشتی را درون آن قرار داده و آن را توسط یک چسب قوی فیکس کنید و پیچ را به سمت بالا بکشید.

روش سوم: بازکردن پیچ هرزشده به کمک دستکش لاتکس یا بادکنک
بازکردن پیچ هرزشده به کمک دستکش لاتکس یکی از روش های کاربردی برای بازکردن پیچ وسایل ظریف مانند: پیچ هرز موبایل یا پیچ mdf می باشد.
برای امتحان کردن این روش ابتدا یک تکه دستکش لاتکس یا بادکنک تهیه کنید.سپس دستکش یا بادکنک را روی پیچ گوشتی قرار داده و با استفاده از پیچ گوشتی پیچ هرز شده آن را باز کنید.

روش چهارم:بازکردن پیچ هرزشده به کمک چکش
برای امتحان کردن این روش ابتدا پیچ گوشتی را درون سر پیچ قرار دهید و سپس با چکش سر آن را ضربه بزنید تا پیچ گوشتی بتواند سطح تماس بیشتری با پیچ هرز شده داشته باشد.

 

 پیچ هرزشده به کمک چکش

 

روش پنجم : بازکردن پیچ هرزشده به کمک انبرقفلی
این روش یکی از کاربردی ترین روش ها برای بازکردن پیچ های هرز شده می باشد. استفاده از این روش برای زمان هایی امکان پذیر است که مهره درون کار قرار نداشته باشد.برای امتحان کردن این روش شما می توانید با استفاده از انبر قفلی پیچ را بگیرید و قفل کنید و با پیچ گوشتی پیچ را در بیاورید.

 

بازکردن پیچ هرزشده

 

روش ششم:بازکردن پیچ هرزشده به کمک سوهان
اگر سر پیچ دچار خوردگی شده باشد به طوری که سر پیچ امکان تماس داشتن با پیچ گوشتی را نداشته باشد می توان به کمک سوهان پیچ به پیچ حالت مربعی مانندی داد و پس از آن با انبردست یا هر آچاری قفل کنید طوری که با آچار بتوانید آن را در بیاورید.

روش هفتم:بازکردن پیچ هرزشده به کمک نوشابه و اسپری ضد زنگ
برخی اوقات می توان از نوشابه برای بازکردن پیچ های هرزشده استفاده نمود اما این راهکار خیلی نمی تواند کاربردی باشد. برای بازکردن پیچ هرزشده بهتر است از اسپری ضدزنگ مخصوص استفاده نمود.
برای امتحان کردن این روش ابتدا اسپری را روی سر پیچ بزنید و پانزده دقیقه منتظر بمانید تا اثر خود را اعمال کند. اگر با این حال نتوانستید پیچ را در بیاورید پیچ گوشتی را روی سر پیچ قرار داده و با چکش بزنید تا جا باز کند و بعد از آن پیچ گوشتی را بپرخانید تا پیچ باز شود.

روش هشتم:بازکردن پیچ هرزشده به کمک دریل مته ای
اگر قصد بازکردن میخ پرچ هرز شده را دارید پیشنهاد می کنیم از دریل مته ای استفاده کنید. برای امتحان این روش دریل مته ای مورد استفاده باید کمی از سوراخ پرچ ضخامت بیشتری داشته باشد. سطح بالایی پرچ را تراش دهید تا کنده شود و پس از آن باقی مانده ی میخ پرچ را در آورید.

 

بازکردن پیچ هرزشده با دریل مته ای

 

روش نهم:بازکردن پیچ هرزشده به کمک حرارت
اگر تمامی روش های گفته شده را برای بازکردن پیچ هرزشده امتحان کردید و جوابی نگرفتید به شما پیشنهاد می کنیم از حرارت برای این کار کمک بگیرید. ح
رارت باعثِ انبساط پیج و مهره می شود و موجب سهولت باز کردن پیچ های هرزشده می باشد. البته این راهکار جزو آخرین گزینه ها باشد زیرا به شدت می تواند خطر آفرین باشد.
برای امتحان کردن این روش ابتدا حدود پانزده دقیقه مشعل را روی پیچ هرز شده قرار دهید تا حالتی برسد که نزدیک به سرخی باشد. توجه کنید که پیچ هرز شده نباشد سرخ شود.سپس آب سرد را به صورت کم روی آن بریزید تا بصورت کامل و تدریجی خنک شود.
این عمل ابتدا باعث انبساط فلز می شود و پس از آن سبب منقیض شدن می شود که در نهایت سبب می شود قسمت زنگ زده شکسته شود.

 

بازکردن پیچ هرزشده با بکس برقی

 

روش دهم:بازکردن پیچ هرزشده به کمک بکس برقی
اگر با روش های گفته شده نتوانستید از شر پیچ های هرز شده خلاص شوید پیشنهاد می کنیم از بکس برقی استفاده کنید.با استفاده از بکس برقی می توانید با استفاده از گشتاور ایجاد شده ی دستگاه پیچ هرز شده را در بیاورید.

 

سایر روش های آسان پیشنهادی برای بازکردن پیچ های هرز شده

انبر دست
اگر پیچ هرز شده روی سطح قرار دارد و می توان اطراف آن را با انبر دست با دم باریک گرفت، این روش را امتحان کنید و به وسیله انبر دست پیچ را بچرخانید. انبردست را می توانید بصورت عمودی مانند شکل بالا یا افقی بگیرید.
ایجاد یک شیار جدید
اگر نتوانستید به هیچ روشی پیچ های هرزشده را باز کنید، بهتر است در یک زاویه دیگر روی سر پیچ با استفاده از سنگ فرز یا اره یا … یک شیار جدید ایجاد کنید. حال از شیار جدید استفاده کنید و پیچ گوشتی را در آن قرار دهید و پیچ را باز کنید.
فویل آلومینویم
یک تیکه فویل آلومینیوم را روی پیچ هرز شده قرار دهید تا شیارها را پر کند و پیچ راحت تر باز شود. برای پیچ هرز شده کوچک از فویل آلومینیوم نازک استفاده کنید.

کلام آخر

برای اینکه به مرور زمان پیچ هرز نشود، همیشه سعی کنید از پیچ گوشتی برای باز کردن و بستن پیچ استفاده کنبد که متناسب با سایز و نوع پیچ است.حال اگر کار از کارگذشت و پیچ هرزشد می توانید با استفاده از روش های گفته شده از شر پیچ های هرزشده خلاص شد.