دکتر هیلتی
پخش عمده میخ و چاشنی و لوازم یدکی تفنگ میخکوب

معرفی انواع پیچ براساس عملکرد و شکل

پیچ‌ها یکی از جنبه‌های مهم در هر پروژه ساختمانی یا مهندسی هستند. انواع مختلفی از پیچ‌ها برای استفاده در ساختارها و طرح‌های مختلف مواد وجود دارد. پیچ فولادی یکی از محبوب‌ترین انواع پیچ‌های مورد استفاده در سراسر جهان است. این نوع پیچ‌ها با ویژگی‌های فیزیکی خود متمایز می‌شوند.

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع پیچ‌ها بر اساس عملکرد و شکل ظاهری آن‌ها اطلاعاتی جامع در اختیارتان قرار دهیم تا هر نوع پیچی که دیدید بر اساس شکل ظاهری‌شان تشخیص داده و نسبت به کاربردش از آن استفاده کنید.

هر آنچه که در مورد پیچ باید بدانید

پیچ نوعی اتصال دهنده است که معمولاً از فلز ساخته می‌شود و معمولاً شامل یک سر در یک انتها و یک نقطه در انتهای دیگر است و یک محور به شکلی است که می‌توان آن را به ماده دیگری تبدیل کرد. پیچ‌ها معمولاً برای نگه داشتن مواد یا اشیاء در کنار هم یا برای قرار دادن اجسام استفاده می‌شوند.

شایان ذکر است که افراد معمولاً از ابزارهایی مانند پیچ گوشتی برای قرار دادن پیچ‌ها استفاده می‌کنند و اکثر آن‌ها با چرخش در جهت عقربه‌های ساعت سفت می‌شوند.

اجزای پیچ

 • درایو: این شکافی است که در آن نوک پیچ گوشتی با پیچ برخورد می‌کند بالای سر پیچ. با توجه به پیچی که استفاده می‌کنید، شکل و اندازه آن متفاوت خواهد بود.
 • سر: سر پیچ بین درایو و ساقه قرار دارد. سرها ممکن است اریب، گنبدی، صاف، برآمده و غیره باشند. اندازه و شکل سر پیچ ارتباط زیادی با نوع پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، زیبایی شناختی و عملکرد آن دارد.
 • ساقه: ساق را مانند گردن پیچ، بین سر و نخ در نظر بگیرید. باز هم، اینها بسته به کاربردشان در اشکال و اندازه‌های زیادی وجود دارند. خواهید دید که قطر برخی از آن‌ها در طول ساقه یکسان است و برخی دیگر ممکن است زاویه دار یا شیب دار باشند. در برخی موارد، ساقه پیچ برای قدرت نگه‌داری بیشتر به طور کامل رزوه می‌شود.
 • نخ: نخ مارپیچی است که تعیین می‌کند یک شی چقدر در جای خود ثابت بماند. برخی از پیچ‌ها بسته به اندازه و هدف پیچ دارای شکاف‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر خواهند بود.

*نکته: نوک پیچ نقطه‌ای است که به هدایت پیچ به داخل مواد کمک می‌کند. برخی از پیچ‌ها بسته به نوع استفاده، دارای نوک‌های نوک تیز، نقاط شکاف یا بدون نقطه هستند.

در مورد پیچ و مهره بیشتر بدانید

اصطلاحات “پیچ” و “پیچ و مهره” گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما به زبان ساده، یک پیچ از یک ماده عبور می‌کند و به مهره‌ای در طرف دیگر می‌رود تا اقلام را به هم بچسباند، در حالی که یک پیچ مستقیماً به یک ماده متصل می‌شود. هر دو پیچ و پیچ و مهره اغلب از فولاد ساخته می‌شوند و در مواردی که مقاومت در برابر آب و هوا یا خوردگی لازم است، ممکن است گالوانیزه شوند یا از فولاد ضد زنگ، برنج، روی یا تیتانیوم استفاده شود.

تاریخچه پیچ

در قرون وسطی، پیچ‌های چوبی پدید آمدند، با پیچ‌های فلزی دست‌ساز که در نجاری کاربرد پیدا کردند. این پیچ‌های اولیه به صورت جداگانه ساخته می‌شدند و اغلب با مهره‌های همسان استفاده می‌شدند.

انقلاب صنعتی پیشرفت‌های قابل توجهی را در تولید پیچ به ارمغان آورد. در دهه 1760، اولین ماشین پیچ‌سازی خودکار توسط جسی رامسدن انگلیسی اختراع شد که انقلابی در تولید پیچ‌ها ایجاد کرد و آن‌ها را مقرون به صرفه‌تر و در دسترس‌تر ساخت.

در قرن نوزدهم، توسعه تکنیک‌های تولید انبوه و استانداردسازی رزوه‌های پیچ، استفاده از پیچ‌ها را در بسیاری از صنایع مختلف تسریع کرد. این استانداردسازی شامل تعریف پروفیل‌های رزوه، گام و قطرهای خاص بود که به پیچ‌ها و مهره‌های تولیدکنندگان مختلف اجازه می‌داد قابل تعویض باشند.

در قرن بیستم، پیچ‌ها با توسعه مواد جدید و تکنیک‌های ساخت به تکامل خود ادامه دادند. انواع مختلفی از پیچ‌ها مانند: پیچ‌های خودکار، پیچ‌های تخصصی برای کاربردهای خاص مانند الکترونیک، ساخت و ساز و هوافضا معرفی شدند.

امروزه پیچ‌ها در همه جا وجود دارند و نقش مهمی در بسیاری از صنایع و فناوری‌ها دارند. سازندگان به کاوش و اصلاح طرح‌های پیچ برای اهداف خاص ادامه داده‌اند.

تفاوت میخ و پیچ

این یکی از سوالات متداول در صنعت پیچ و مهره است است. کدام در کجا باید از پیچ و در کدام کجا از میخ استفاده کنند؟ نظریه اولیه ساده است. پیچ برای نگه داشتن قدرت و میخ برای مقاومت برشی. اما این به چه معناست؟ چگونه بفهمیم که این نوع نیرو چه زمانی وجود خواهد داشت؟

 • پیچ

پیچ‌ها بست‌هایی هستند که یک درایو در سر و رزوه‌ای دارند که در طول ساقه بیرون زده است. پیچ‌ها نیاز به یک سوراخ از پیش سوراخ شده دارند و اغلب می‌توانند رزوه‌های خود را به موادی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده‌اند برش دهند.

 • میخ

میخ‌ها بست‌هایی با سر صاف، ساق صاف و نوک تیز هستند. میخ‌ها توسط چکش به موادی وارد می‌شوند تا آن‌ها را در کنار هم نگه دارد. آن‌ها می‌توانند سریع‌تر نصب شوند و ارزان‌تر از پیچ هستند.

قدرت گرفتن

نیرویی که به بالا یا پایین دو تخته وارد می‌شود. بنابراین هنگام مقایسه میخ‌ها با پیچ‌ها باید چند فاکتور را در نظر بگیریم. استحکام چنگ و استحکام برشی دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها هستند.

فشار برشی

نیرویی که بر دو طرف دو تخته اعمال می‌شود. اکنون به مقاومت برشی نگاه می‌کنیم. استحکام برشی مقدار نیرویی است که یک بست می‌تواند از طرفین تحمل کند. یک میخ، کشش بیشتری نسبت به یک پیچ دارد. این بدان معنی است که وقتی نیروها به طرفین میخ فشار می‌آورند، میخ می‌تواند کمی خم شود تا این فشارها را تحمل کند. برعکس یک پیچ استحکام برشی بسیار کمی دارد. پیچ‌هایی که خم می‌شوند تقریباً همیشه هنگام تلاش برای صاف کردن، می‌شکنند.

انواع پیچ‌ها بر اساس عملکرد و شکل

سر پیچ محرک را در خود جای می‌دهد و هنگامی که پیچ به سطح رانده می‌شود به عنوان نقطه توقف عمل می‌کند. نوع سر با شکل سر و فضایی که در پروژه‌های مختلف اشغال می‌کند متمایز می‌شود. در زیر محبوب‌ترین تمایز بر اساس شکل و کاربرد پیچ آمده است:

 • پیچ چوب

پیچ‌های چوبی به بهترین وجه در مصارف نجاری یا مبلمان سازی استفاده می‌شوند زیرا ضخیم‌تر هستند و از فلز نرم‌تری ساخته شده‌اند که باعث می‌شود کم‌تر دچار شکستگی شوند. این نوع پیچ دارای سر مخروطی و ساقه نیمه رزوه‌ای است و برای اتصال محکم دو تکه چوب به یکدیگر استفاده می‌شود. به طور کلی، این پیچ‌ها با سر فیلیپس یا Flathead در دسترس هستند و می‌توانند در پروژه‌های داخلی یا خارجی استفاده شوند.

هنگام سوراخ کردن با پیچ‎‌های چوبی، یک سوراخ پایلوت برای جلوگیری از شکافتن یا ترک خوردن چوب در هنگام ورود پیچ توصیه می‌شود.

 • پیچ بتن

فولاد ضد زنگ یا کربن است و برای چسباندن مواد به بتن استفاده می‌شود.

 • پیچ ماشین‌سازی

پیچ‌های ماشینی معمولاً برای ایمن سازی قطعات ماشین آلات یا در ساخت و ساز یا قطعات الکتریکی (جعبه‌های چراغ، پریزها، کلیدهای برق و غیره) استفاده می‌شود. به طور معمول، رزوه‌ها در امتداد شفت بسیار ظریف‌تر از سایر انواع پیچ هستند و هیچ نقطه‌ای در نوک پیچ ندارند. این نوع پیچ برای استفاده در سوراخ‌های از پیش سوراخ شده یا با مهره برای بستن قطعات فلزی در نظر گرفته شده است. هنگام انتخاب پیچ و مهره، مهم است که مطمئن شوید که هر دو دارای سبک رزوه یکسانی هستند.

 • پیچ پانل 

پیچ پانل نوعی پیچ است که در برابر خوردگی، ضد خش و محکم است. در بسیاری از کاربردها در صنایع حفاظت و تصفیه آب، راه‌آهن، کشاورزی و معدن استفاده می‌شود. احتمالاً هنگام بازسازی و انجام پروژه‌های خانه با این موارد روبرو نخواهید شد.

 • پیچ دیوار خشک

پیچ‌های دیوار خشک یک اتصال دهنده استاندارد برای محکم کردن دیوار خشک به گل میخ‌های دیوار یا تیرچه‌های سقفی هستند. اما، آن‌ها از پیچ‌های چوبی نازک‌تر هستند، و آن‌ها را مستعد شکستن می‌کند. به همین دلیل، هنگام آویزان کردن هر چیز سنگین روی دیوار خشک استفاده از آن توصیه می‌شود. پیچ‌های دیوار خشک در طول‌ها، انواع رزوه‌ها، سرها، نقاط و ترکیب‌های مختلف برای پروژه‌های مختلف وجود دارند.

 • پیچ‌های سوراخ جیبی

پیچ‌های سوراخ جیبی برای سوراخ‌های جیبی ساخته شده‌اند. نازک کاری سوراخ جیبی برای مونتاژ مبلمان، کابینت، و سایر کارهای موردی آسان و کارآمد عالی است. نقش اصلی پیچ این است که دو تکه چوب را در محل اتصال جیبی یا تقاطع جایی که دو تکه چوب به هم می‌رسند به هم متصل کند.

تفاوت اصلی بین پیچ سوراخ جیبی و پیچ معمولی این است که پیچ سوراخ جیبی فقط در نیمه پایین بدنه پیچ رزوه می‌شود. این تضمین می‌کند که نخ‌ها عمدتاً در قطعه دوم چوب قرار دارند و هر دو قطعه را به طور ایمن در کنار هم نگه می‌دارند. استفاده از سوراخ جیب باعث صرفه جویی در زمان می‌شود زیرا لازم نیست صبر کنید تا چسب خشک شود.

 • پیچ چشمی

سر حلقه‌ای که برای استفاده به عنوان نقطه اتصال طراحی شده است. هم‌چنین برای اتصال سیم در سطوح ساختمان استفاده می‌شود.

 • پیچ عرشه

پیچ‌های عرشه آلفای پیچ‌ها در مورد استحکام نگه داشتن هستند پیچ‌های عرشه قوی‌تر از پیچ‌های چوبی هستند و اغلب از فولاد سخت شده، فولاد ضد زنگ یا مس ساخته می‌شوند و دارای پوششی مقاوم در برابر خوردگی هستند که آن‌ها را برای ساخت عرشه‌ها یا سازه‌های بیرونی و حتی پروژه‌های نجاری در فضای باز مناسب می‌کند. آن‌ها نگه‌داری عالی تخته‌ها را در مقابل قاب عرشه فراهم می‌کنند و می‌توانند به جلوگیری از صدای جیر جیر وحشتناکی که هنگام استفاده از میخ اتفاق می‌افتد کمک کنند.

 • پیچ نئوپان

اغلب با روکش موم و برای چسباندن کف تخته نئوپان استفاده می‌شود.

 • پیچ آینه

با گنبد تزئینی یا پوشش دیگری برای پنهان کردن سر طراحی شده است.

 • پیچ دوقلو

طراحی شده با دو رشته که به آن امکان می‌دهد دو برابر سریع‌تر رانندگی کند.

انواع پیچ بر اساس شکل

 •  پیچ سر فرورفته

پیچ دارای سر فرورفته است که به آن اجازه می‌دهد تا روی سطح ماده‌ای که روی آن استفاده می‌شود قرار گیرد. این پیچ‌ها برای پروژه‌های نجاری عمومی مانند اتصال لولا به درها استفاده می‌شود.

 • پیچ دو سر (رولپلاک)

دارای دو انتهای نوک تیز و بدون سر. اغلب برای ایجاد اتصالات پنهان بین دو قطعه چوب استفاده می‌شود.

 • پیچ‌های سر گرد 

این‌ها رایج‌ترین انواع پیچ‌هایی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پیچ‌ها برای ثابت کردن قطعات مواد در یک برنامه کاربردی استفاده می‌شود. این پیچ‌های سر گرد بسیار تزئینی به نظر می‌رسند و معمولا از برنج، فولاد، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و غیره ساخته می‌شوند.

 • پیچ‌های سر پوزی درایو

این پیچ‌ها دارای سر پوزیدریو هستند و در مواقعی که قرار است از پیچ گوشتی‌های مخصوص استفاده شود استفاده می‌شود. این پیچ‌های بدون لغزش برای اتصالات در گوشه‌ها یا فضاهای محدود استفاده می‌شود.

 • پیچ شش گوش

پیچ شش گوش که هنوز به عنوان پیچ در نظر گرفته می‌شود، دارای سر شش طرفه است و به صورت جزئی یا کاملاً رزوه‌ای است. این پیچ و مهره‌های سنگین که توسط یک آچار هدایت می‌شوند برای بستن چوب به چوب یا فلز به چوب استفاده می‌شوند.

 • پیچ‌های سر تابه‌ای

این‌ها یکی از محبوب‌ترین انواع سر هستند که دارای سر کمی گرد و کناره‌های عمودی کوتاه هستند. این پیچ‌ها زمانی که در سطح مواد رانده می‌شوند، مشخصات بسیار کمی دارند.

 • پیچ‌های سر تخت

پیچ ضد فرورفتگی نوعی پیچ است که هم‌سطح یا درست زیر سطح ماده قرار می‌گیرد. آن‌ها بین سر و رزوه مخروطی هستند و یک زاویه بین دو قسمت پیچ ایجاد می‌کنند.

 • سر پیچ برجسته 

ین سر پیچ معمولاً در مواقعی استفاده می‌شود که نیاز به یک روکش تزئینی باشد مانند وسایل روشنایی.

 • پیچ‌های سر خرپایی 

این پیچ‌ها با رویه گرد با سطح زیرین صاف مشخص می‌شوند که در عین حال که بالای خط سطح باقی می‌مانند، نیم‌رخ پایینی ایجاد می‌کند.

 • پیچ‌های سر بیضی

پیچ‌های سر بیضی ویژگی‌های انواع سر تخت و تابه را ترکیب می‌کنند. سر واقعی کمی گرد است و قسمت زیرین آن فرو رفته است. این پیچ‌ها به دلیل جذابیت زیبایی که دارند برای ایجاد یک روکش تزئینی استفاده می‌شوند.

 • پیچ‌های سر پرکننده

این پیچ‌ها با شکل استوانه‌ای و رویه محدب خود متمایز می‌شوند. این پیچ‌ها به عنوان پیچ‌های سر برجسته نیز شناخته می‌شوند.

نتیجه گیری

چنان‌چه قصد خرید پیچ دارید می‌توانید از تیم متخصصین مجموعه دکتر هیلتی کمک بگیرید تا با توجه به نوع کاری که شما دارید به شما مشاوره داده و بهترین انتخاب را با مناسب‌ترین قیمت تهیه کنید.

قیمت پیچ (تماس با سایت دکتر هیلتی) از این طریق امکان پذیر است.