تفنگ میخکوب و منگنه میخکوب

تفاوت میخ‌کوب با منگنه‌کوب چیست؟

منگنه‌کوب و میخ‌کوب هر دو تقریباً مفهوم یکسانی دارند، اما تفاوت آن در کاربرد، نوع میخ و استحکام آن است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که یک تفنگ اصلی به عنوان یک نسخه کوچک قابل حمل از یک میخکوب است. اما در واقعیت، هر دوی آن‌ها کارهای کاملا متفاوتی انجام می‌دهند، حتی نوع پین‌هایی که شلیک می‌کنند شبیه هم نیست. میخ‌کوب‌ها با اندازه‌گیری‌های مختلف میخ‌ها را شلیک می‌کنند و منگنه‌کننده به جای میخ، منگنه‌ها را شلیک می‌کند.

در این مقاله تفاوت بین اسلحه میخکوبی و تفنگ منگنه را بررسی خواهیم کرد، بدین ترتیب به شما کمک می‌شود ابزار مناسب برای پروژه خود را انتخاب کنید.

تفنگ میخ‌کوبی چیست؟

تفنگ میخکوب که به عنوان یک میخکوب شناخته می‌شود، ابزار قدرتمندی است که برای شلیک میخ‌ها به مواد مختلف استفاده می‌شود. متداول‌ترین نوع تفنگ میخکوبی، میخکوب پنوماتیکی است که از هوای فشرده برای شلیک میخ‌های خود استفاده می‌کند. اسلحه‌های برقی میخ نیز به طور گسترده‌ای در دسترس هستند و از منبع برق AC یا DC برای شلیک میخ‌های خود استفاده می‌کنند.

تفنگ‌های میخکوب در اندازه‌ها، سطوح قدرت و سبک‌های مختلف موجود هستند. بسته به پروژه شما، ممکن است به یک تفنگ میخ کوبی سبک برای پروژه‌های تزئینی و قالب‌گیری کوچک یا یک میخکوب قوی‌تر برای قاب‌بندی و سایر کارهای سنگین نیاز داشته باشید. دستگاه میخ‌کوب برای شلیک انواع مختلفی از میخ‌ها از جمله میخ‌های سر گرد، سر صاف و میخ‌های پایانی طراحی شده‌اند.

 دستگاه میخکوب

وظایف تفنگ میخکوبی

اسلحه‌های میخکوبی در نسخه‌های مختلفی برای شلیک انواع مختلف بست‌های تک پایه وجود دارند. میخ‌های بلندتر یا سنگین‌تر، قاب‌های چوبی را کنار هم نگه می‌دارند، در حالی که میخ‌های نازک‌تر و تقریباً بدون سر، قالب‌ها و تخته‌های پایه را متصل می‌کنند.

میخ‌ها پس از استفاده از منگنه‌ها کمتر دیده می‌شوند و راحت‌تر برداشته می‌شوند و آسیب کمتری دارند. تفنگ‌های میخکوبی هم‌چنین روکش‌هایی مانند تخته سه لا را به تیرهای سقف یا قاب می‌چسبانند. نکته منفی این است که میخ‌ها با تغییرات دما و رطوبت راحت‌تر از چوب منگنه تکان می‌خورد.

سنجیدن تفاوت بین تفنگ‌های منگنه و میخ‌کوبی به شما کمک می‌کند ابزار مناسب برای پروژه خود را انتخاب کنید. بسته به کار، یک تفنگ منگنه یا یک تفنگ میخکوبی کار را آسان‌تر، سریع‌تر و طولانی‌تر می‌کند.

انواع میخکوب‌ها

  • تفنگ میخکوب بادی
  • تفنگ میخکوب شارژی

تفنگ منگنه چیست؟

تفنگ منگنه که به عنوان منگنه‌کوب نیز شناخته می‌شود، یک ابزار دستی است که برای وارد کردن منگنه‌ها به مواد مختلف استفاده می‌شود. تفنگ‌های منگنه معمولاً برای چسباندن پارچه، اثاثه یا سایر مواد سبک وزن به مبلمان، دیوارها و سقف استفاده می‌شود. مانند تفنگ‌های میخکوبی، تفنگ‌های اصلی در اندازه‌ها، سبک‌ها و سطوح مختلف قدرت تولید می‌شوند.

اسلحه‌های منگنه دستی به کاربر نیاز دارند که یک ماشه یا اهرم را برای شلیک منگنه فشار دهد، در حالی که مدل‌های برقی و پنوماتیکی نیز موجود هستند. تفنگ‎‌های منگنه برای شلیک انواع منگنه‌ها از جمله تاج باریک، تاج پهن و منگنه‌های اثاثه یا لوازم داخلی طراحی شده‌اند.

 منگنه های تاج پهن

ویژگی‌های تفنگ منگنه

تفاوت اصلی تفنگ‌های منگنه و تفنگ‌های میخکوبی در نوع اتصالی است که آن‌ها به مواد در حال اتصال شلیک می‌کنند. تفنگ های منگنه از انواع مختلف، منگنه‌هایی با عرض تاج‌های مختلف را در خود جای می‌دهند. تاج قسمت صاف عمود بر “پاها” است که به مواد نفوذ می‌کند. تاج پس از استفاده از منگنه قابل مشاهده است، در حالی که پاها به سمت مواد می‌روند تا آن‌ها را در کنار هم نگه دارند.

تفنگ‌های منگنه برای کارهایی مانند اثاثه یا لوازم داخلی، نگه داشتن کابل کشی در محل، کابینت و استفاده از نمد سقف و پوشش خانه بسیار مفید هستند. یک منگنه سیلی نگه‌داشتن آن نمد یا بسته‌بندی را در جای خود به یک کار سریع تبدیل می‌کند و یک منگنه را با یک ضربه ساده و دستی مانند چکش شلیک می‌کند.

منگنه‌های قاب‌بندی تخصصی «نقطه‌ها» را درون قاب‌ها هدایت می‌کنند. نقاط انعطاف‌پذیر می‌توانند کنار و عقب بچرخند تا امکان قرار دادن پشتی را در “ربات” یا عمق قاب فراهم کنند و سپس پشتی را در پشت اثر هنری نگه دارند و اثر هنری قاب شده را در قاب ثابت کنند. دید تاج در این کارها مشکلی ندارد، زیرا منگنه در قسمت زیرین مبلمان، پشت قاب قرار می‌گیرد یا با لایه دیگری از سقف یا سایدینگ پوشانده می‌شود. جدا کردن منگنه‌ها دشوارتر است و هنگام بیرون کشیدن آسیب قابل مشاهده‌ای ایجاد می‌کند. با این حال، یک نکته مثبت نیز وجود دارد، زیرا منگنه‌ها تشخیص دستکاری در کارتن یا کیسه‌ها را آسان می‌کنند.

انواع تفنگ منگنه

  • بی‌سیم
  • گاز
  • پنوماتیک

موارد استفاده از تفنگ میخ‌کوب و منگنه‌کوب

هنگام تصمیم‌گیری بین تفنگ میخ‌کوبی و تفنگ منگنه، باید موادی که با آن کار می‌کنید و نوع بست مورد نیاز برای کار را در نظر بگیرید. تفنگ‌های میخ کوبی معمولاً بهترین ابزار برای پروژه‌های سنگین مانند قاب‌بندی و نجاری هستند، در حالی که تفنگ‌های اصلی برای کارهای سبک‌تر مانند چسباندن پارچه یا اثاثه یا لوازم داخلی بهترین ابزار هستند. به عنوان مثال، اگر در حال تکمیل بلوک‌های بتنی هستید، به یک میخ‌کوب بلوک بتنی نیاز دارید.

هم‌چنین مهم است که نوع بست مورد نیاز خود را برای کار در نظر بگیرید. تفنگ‌های میخ‌کوبی برای شلیک میخ‌های سر گرد، سر صاف و پایانی طراحی شده‌اند، در حالی که تفنگ‌های منگنه برای شلیک منگنه‌های تاج باریک، تاج پهن و اثاثه یا لوازم داخلی طراحی شده‌اند.

برای اکثر پروژه‌ها، نوع مناسب میخ یا منگنه به موادی که با آن کار می‌کنید و نتیجه مطلوب بستگی دارد. هر دوی این تفنگ‌ها برای محکم کردن و نگه داشتن مواد شما مانند MDF یا چوب استفاده می‌شود تا زمانی که چسب چوب کاملاً خشک شود. میخ و منگنه تنها بخشی از ابزارهای روزمره شما هستند و زمانی که می‌خواهید یک سازه چوبی بسازید، باید از چسب چوب نیز استفاده کنید زیرا چند میخ یا منگنه همه آن را روی هم نگه نمی‌دارد و می‌افتد. هم تفنگ‌های منگنه و هم میخکوب از هوای فشرده استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا منگنه‌ها و میخ‌ها را با مشت و سرعت زیاد به چوب شلیک کنند.

 اگر به کارهای ظریف نجاری علاقه دارید، تفنگ میخکوبی را انتخاب کنید و شروع به کار کنید. با این حال، اگر می‌خواهید چیزی از چوب بسازید، مانند مبلمان، از یک تفنگ منگنه استفاده کنید، به سادگی بسیار بهتر است و کار را انجام می‌دهد.

 منگنه میخکوب

تفاوت تفنگ میخ‌کوبی با تفنگ منگنه 

تفاوت اصلی تفنگ میخکوبی و تفنگ منگنه در نوع بست است که برای شلیک طراحی شده است. تفنگ‌های میخ‌کوبی برای شلیک میخ‌های سر گرد، سر صاف و پایانی طراحی شده‌اند، در حالی که تفنگ‌های منگنه برای شلیک تاج‌های باریک، تاج‌های پهن و منگنه‌های اثاثه یا لوازم داخلی طراحی شده‌اند.

یک تفنگ منگنه و یک تفنگ میخکوبی به طور مشابه عمل می‌کنند و از هوای تحت فشار برای وارد کردن میخ یا منگنه به مواد استفاده می‌کنند. هر دو ابزار برقی در نسخه‌های با سیم و باتری موجود هستند. اگرچه آن‌ها از نظر مکانیکی مشابه هستند، چند تفاوت کلیدی وجود دارد. 

تفنگ‌های میخکوبی از نیروی زیادی برای کوبیدن میخ‌ها به الوار با قاب جامد استفاده می‌کنند، بنابراین اگر با مواد نرم‌تری مانند روکش یا تخته سه لا نازک کار می‌کنید، ممکن است سر میخ مستقیماً از آن جدا شود. مدل‌های مختلفی از تفنگ‌های میخکوبی برای شلیک انواع مختلف بست‌های تک پایه موجود است.

یک چهارچوب چوبی با میخ‌های بلندتر یا سنگین‌تر به هم متصل می‌شود، در حالی که قالب‌گیری و قرنیزها با میخ‌های نازک‌تر و تقریباً بدون سر وصل می‌شوند. میخ‌ها پس از گذاشتن کمتر به چشم می‌آیند و با آسیب کمتری نسبت به منگنه‌ها پاک می‌شوند.

تفنگ‌های میخکوبی نیز برای محکم کردن روکش‌ها، مانند تخته سه لا، روی تیرهای سقف یا سازه‌ها استفاده می‌شود. عیب آن این است که میخ‌ها در زمان تغییر رطوبت راحت تر از منگنه‌ها از چوب خارج می‌شوند. تفنگ منگنه می‌تواند همان چیزی باشد که برای کاربردهایی که در آن تفنگ میخکوبی بیش از حد نیاز دارید. منگنه‌ها می ‌توانند به مواد ضعیف‌تری مانند تخته سه لا نازک، غلاف، صفحات و پارچه‌ها نفوذ کرده و بدون این‌که از هم جدا شوند، ببندند.

یک تفنگ اصلی ممکن است برای کارهای مختلف، از جمله آویزان کردن تزیینات مختلف در خارج از خانه، قرار دادن پوشش خانه، فرش کردن، و چسباندن قالب‌های ظریف مفید باشد.

تفاوت در ساختار

ممکن است تفاوت طرح‌های تفنگ های منگنه و میخکوبی را مشاهده کنید. آن‌ها به دلیل قابلیت‌های کاری متفاوت، تفاوت‌های قابل توجهی بین سازه‌ها دارند. به طور کلی، یک تفنگ میخکوبی فشرده، کوچک و خوش فرم است. از سوی دیگر، تفنگ میخ با طراحی ساختاری با اندازه بزرگ ارائه می‌شود. با این حال، انواع مختلفی از تفنگ‌های میخکوبی را در بازار کشف خواهید کرد که با استفاده از آن‌ها نیز متفاوت است.

آیا منگنه‌کوب بهتر از میخکوب‌ها نگه می‌دارد؟

میخ‌کوب‌های و منگنه‌های تاج شباهت‌های خاصی دارند، زیرا هر دو از مواد برای اتصال آن‌ها استفاده می‌کنند. اگرچه هم منگنه‌های تاج باریک و هم براده‌ها برای کاربردهای تریم مشابه قابل قبول هستند، میخکوب براد معمولا بهترین انتخاب است. آن‌ها برای استفاده در ابعاد مختلف در دسترس هستند. برادس متر بیشترین تاثیر را روی قدرت نگه‌داشت آن دارد. در نتیجه، یک براد نازک‌تر به همان اندازه پهن‌تر نمی‌تواند به خوبی نگه داشته شود.

طول میخکوب بسیار مهم است زیرا موادی را که از آن عبور می‌کند را میخ می‌کند. یک قانون عالی که هنگام استفاده از میخکوب باید رعایت شود این است که طول بست باید دو برابر طول مواد در حال حرکت باشد.

منگنه را می‌توان برای تکمیل پروژه‌های چوبی استفاده کرد. با این حال، آن یک میخ نیست. منگنه یک جزء تکمیل کننده بادوام است که در چوب‌های سخت استفاده می‌شود، جایی که یک میخ کوچک نمی‌تواند این دو قسمت را در کنار هم نگه دارد. آن‌ها هم‌چنین برای استفاده در پوشش‌های چوبی یا کارهای سقفی بیرونی عالی هستند.

منگنه‌ها معمولاً برای محکم کردن کاغذ، چوب و پارچه استفاده می‌شوند. با این حال، سقف‌های فولادی، نرده‌ها، و پانل‌ها نیز می‌توانند برای امنیت بیشتر منگنه شوند. در مورد فولاد، برای ایجاد تناسب کامل به دلیل ضخامت، به منگنه‌های بلند و یک تفنگ منگنه با قدرت بالا نیاز دارد.

در مورد کاربرد تفنگ‌های منگنه روی مواد غیر چوبی 

هیچ ماده‌ای غیر از چوب با تفنگ منگنه کار نمی‌کند. شما باید از تفنگ منگنه خود فقط روی سطحی که در آن کار می‌کنید استفاده کنید. اگر بخواهید آن را روی چیزی غیر از چوب استفاده کنید، منگنه ممکن است بشکند یا از سطح جدا شود و به چشم شما برخورد کند.

اسلحه اصلی خود را همیشه تحت کنترل داشته باشید. هنگام کار با تفنگ منگنه، اولویت دادن به ایمنی بسیار مهم است. از دست دادن کنترل اسلحه می‌تواند منجر به شلختگی، خم شدن منگنه‌ها و در بدترین حالت، فرد مجروح شود.

راهکارهای محافظت از خود در برابر آسیب ناشی از تفنگ میخکوب

از یک تفنگ میخ مجهز به یک ماشه متوالی استفاده کنید. مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از تفنگ‌های میخکوب مجهز به ماشه‌های متوالی می‌تواند صدمات را به نصف کاهش دهد. اگر در صنعت ساخت و ساز کار نمی‌کنید و روی یک پروژه کوچک کار می‌کنید، استفاده از چکش را در نظر بگیرید.

اگر از تفنگ میخکوبی استفاده می‌کنید، کتابچه راهنمای مالک را از روی جلد بخوانید تا عملکرد آن را بفهمید. تمام توصیه‌های مربوط به شیوه‌های کار ایمن را رعایت کنید. همیشه از تجهیزات محافظ از جمله عینک ایمنی، محافظ گوش و دستکش‌های سنگین استفاده کنید.

سوالات متداول

چه نوع پروژه‌‍ای برای تفنگ میخکوبی بهتر است؟

تفنگ‌های میخ‌کوبی برای پروژه‌های سنگین مانند قاب بندی و نجاری بهترین هستند. آن‌ها هم‌چنین معمولاً برای پروژه‌‍های کوچک‌تر و قالب‌گیری استفاده می‌شوند.

آیا می‌توان به جای تفنگ میخکوبی از تفنگ منگنه استفاده کرد؟

بستگی به تفنگ اصلی شما دارد. اگر تفنگ منگنه دارای طرح‌ها و ویژگی‌های مناسب برای تفنگ‌های میخکوبی باشد، می‌توانید دیگر بدون فکر از ابزار استفاده کنید. با این حال، بررسی طرح‌ها، ویژگی‌ها، اندازه ناخن و سایر عناصر نیز برای شما مهم است.

چه زمانی می‌توان از تفنگ میخکوب و منگنه‌کوب استفاده کرد؟

هر دوی این تفنگ‌ها برای چسباندن و نگه داشتن مواد شما مانند MDF یا چوب استفاده می‌شود.

میخ‌ها و منگنه‌ها وسایل روزمره خانه هستند، اما وقتی صحبت از ساختن چوبی می‌شود به چسب چوب نیز نیاز خواهید داشت زیرا چند میخ یا منگنه همه آن‌ها را کنار هم نگه نمی‌دارد و از هم می‌شکند.

هوای فشرده در تفنگ‌های منگنه و میخ‌کوبی استفاده می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا منگنه‌ها و میخ‌ها را با قدرت و سرعت بیشتری به چوب شلیک کنند.

چه نوع آسیب‌هایی از اسلحه میخکوبی رخ می‌دهد؟

بیشتر صدمات گزارش شده مربوط به استفاده از اسلحه میخکوبی شامل زخم‌های سوراخ شده در انگشتان و دست‌ها بود. با این حال، آسیب تفنگ میخکوبی نیز باعث آسیب به اندام‌های داخلی، کوری و حتی مرگ شده است.

نتیجه

این‌که تفنگ میخکوبی یا تفنگ منگنه را انتخاب کنید به اندازه میخ / منگنه و نوع ماده‌ای که با آن کار می‌‍کنید بستگی دارد. تفنگ‌های میخکوبی قدرت بیشتری را ارائه می‌دهند اما در صورت استفاده نادرست خطرات بیشتری را به همراه خواهند داشت در حالی که تفنگ‌های اصلی دقت بیشتر اما در کل قدرت کم‌تری دارند. قبل از تصمیم‌گیری نهایی، همه جوانب را در نظر بگیرید تا بهترین ابزار را برای کار خود به دست آورید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up